Böyle küçük bir ülke iken İspanya’daki Akdeniz iklimini, İsviçredeki dağ zirvelerini, İtalya’nın göllerini, yüzmeye doyamayacağınız Türk koylarını, denizlerini ve Tunus’taki gibi egzotik kumsalları göreceksiniz…

Karadağ güzel olmakla birlikte yatırım ve turizmdeki büyüme hızını da artırmaktadır.
Karadağ’da mülk satın almak, tüm dünyada sağlam bir yatırım olarak görülmektedir. Turizmde büyüme potansiyeli, Karadağ’ı yatırımcı için doğal bir tercih haline getiriyor. Bu pastoral ülke hakkında bazı gerçeklere bir göz atalım.

Adriyatik Denizi’nin harika maviliklerinin hemen güneyinde, Balkan Dağları’nın kalbinde Karadağ …

Doğal ve Turistik Güzellikleri

Karadağ küçük ama olağanüstü bir ülkedir. Küçük bir ülke olmasına karşın, 690.000 nüfusu ile 14.000 km2’ye yayılmış Karadağ’ı kısaca tanımlamak ve tanıtmak çok zordur. Nedenlerinden biri böyle fırtınalı ve onurlu bir geçmişe sahip bu ülkede, coğrafi konumu sebebiyle ev sahipliği yaptığı bir çok fethin ve kültürel zenginliklerin izlerini bulursunuz.
Eşsiz, el değmemiş, saf ve çok çeşitlilik gözteren güzel doğası, Karadağ’ı çok farklı kılmaktadır. Bu doğal güzellikleri Karadağın temel hazinesidir. Çok da geniş olmayan yüzeyinde, ülkenin büyük kısmını çevreleyen muhteşem bir sahil ve büyük ve güzel dağları sizi nefessiz bırakır.

Bugün Karadağ, her turist tipinin beklentilerini karşılayabilmesiyle tanınmaktadır. Küçük yüzölçümü ile Karadağ, turistler için birçok olanak sunmaktadır; onları Hırvatistan sınırından başlayan (Herceg Novi, Ulcinj) kıyı şeridindeki plajları, kuzeyde Avrupanın sayılı kayak merkezlerinden bazıları, dağları, gölleri, doğal parkları ve daha niceleri… Vahşi güzellik sizi kollara alır ve Karadağ’da bulunan Avrupa’nın kalbinde yer alan tüm cazibeleri keşfeder. Karadağ’ı ziyaret edin, sizi kesinlikle şaşırtacak olan ülkeyi ziyaret edin.

Karadağ, yazın sıcak ve kuru, sonbaharda Akdeniz iklimini yaşar. Kışlar, ülkenin yoğun kar yağışına şahit olunan iç bölgelerle nispeten soğuktur. Karadağ’daki Kotor şehri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, dünyanın en dar caddesine ev sahipliği yapmaktadır. 1.300 metre derinlikte, Büyük Tara Nehri Kanyonu, Avrupa’nın en derin, ABD’deki Colorado kanyonundan sonra dünyanın ikinci en büyük kanyonudur.

Skadar Gölü, Avrupa’nın en büyük kuş rezervlerinden biridir. Bir kısmı sürekli, bir kısmı mevsimsel olmak üzere 267 kuş orada yaşamaktadır. Aynı zamanda 40 balık türü içeren bir habitattır. Karadağ Koruma ve Araştırma Merkezi (CZIP), kuşları korumak için büyük adımlar attı ve bu sayede flamingolar, ülkeyi her zamankinden daha fazla ziyaret etmeye başladı.
Özellikle, Karadağ turistler ve yerel halk için daha da popüler hale gelen fantastik kayak ve dağ tesisleri sunmaktadır.

Yatırım Fırsatları

2006 yılında bağımsızlığını yeniden kazanmasından bu yana, Karadağ yabancı yatırımcılar için giderek daha cazip hale gelmiştir. Gelişimi, Güneydoğu Avrupa’nın bir iş merkezi haline gelmeye çalışan rekabetçi bir iş ortamı aracılığıyla doğrudan yabancı yatırımları çekmeye odaklanmıştır. Yabancı yatırımcıları çekmeyi amaçlayan iş ortamındaki sürekli iyileştirmelerle birlikte çok değerli yatırım fırsatları ve etkileyici doğal potansiyel sunmaktadır.

Karadağ Hükümeti, ekonominin sürdürülebilir büyümesi için doğrudan yabancı yatırımın öneminin farkındadır. Bu durum, şimdiye kadar, zenginlik artışının büyük miktarlarda yabancı yatırımlardan kaynaklanmasıyla etkisini göstermektedir. Devletin faaliyetleri ağırlıklı olarak Karadağ’daki yatırım ortamını iyileştirmeyi amaçlayan reformlardan oluşmaktadır. Rekabetçilik, şeffaflık ve iş dostu olma konusunda sürekli artan iyileştirmeler görülmektedir. Bu yönde çalışmalar da tüm hızıyla devam etmektedir.

Nisan 2012’de Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmuş ve AB’ye katılım müzakereleri sürecinde aldığı davet ile NATO üyesi olmasıyla Karadağ ticarette fazlasıyla iyimser bir ortam oluşturmaktadır.

Karadağ’daki sistem ve genel iş ortamının, güvenilir ve yatırımcı dostu bir iş ortamına dönüştüğü inkar edilemeyecek bir gerçektir.

Karadağ, 2003 yılından bu yana resmi para birimi olarak EURO kullanmaktadır ve bankacılık ve finans sistemlerini Avrupa ile uyumlu ve Avrupa ülkelerinden çok daha kolay hale getirmştir.
Karadağ’daki Karadağ Polis Başsavcısı’na göre suç oranı Avrupa’nın en düşüğüdür.
Karadağ’da 2015 yılında konaklama yapan yabancı turist sayuısında önceki yılın % 82.8 üzerine çıkmıştır ve sonraki yıllarda da bu ivme devam etmektedir.
Karadağ, iş odaklı ekonomik sistemi nedeniyle yatırım için bir cazibe merkezi olma potansiyeline sahiptir. Büyük ekonomik özgürlüğe ve parasal istikrara sahiptir.
Karadağ’daki emlak mülkiyeti, herhangi bir sınırlama olmaksızın devlet tarafından da hakların korunacağı konusunda garantilidir.

Yatırımcılar için avantajları şunlardır:

  • Yurtdışına kar transferi konusunda serbestlik,
  • Avrupa pazarı ve Rus pazarına yalnızca %1 seviyesinde gümrük maliyetleri ile neredeyse bedelsiz erişim,
  • Ekonomik reformlar ve Avrupadaki ülkeler içinde en kısa sürede şirket kuruluşu%

Çifte vergilendirmenin önüne geçmeye yönelik önlemler. Şirketlerin KDV ve gelir vergisi ödemekten muaf olduğu serbest ticaret bölgeleri, vb…
Birleşmiş Milletler tarafından sunulan Küresel Yatırım ve Ticaret raporuna göre, Doğrudan Yabancı Yatırımın en yoğun olduğu alanlar, Ticaret, Finans,Turizm,Enerji ve Gayrimenkuldür. Bu yatırımlarda da İsviçre, Norveç, Avusturya ve Rusya yatırım büyüklüklerine gore listenin tepesindedirler. Karadağ’da 5 000’den fazla kayıtlı yabancı şirket bulunmaktadır; Son iki yılda kayıtlı yabancı şirketlerin sayısı ikiye katlanmıştır. Karadağ hükümeti de boş durmayıp, bu cazibesini artırmak adına altyapı yatırımlarına ciddi önem ve hız vermektedir.

Karadağ,doğrudan yabancı yatırım ortamını olabildiğince basit, hızlı ve cazip tutmaya çalışmaktadır. Ayrıca, Karadağ, Rusya ile bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalayan Sırbistan dışında, Güney Doğu Avrupa’daki tek ülkedir. Bu anlaşma ile Karadağ’da üretilen mallar, 150 milyon tüketiciye sahip Rusya pazarına gümrük maliyetlerinden arındırılmış olarak sunulabilmektedir.  Karadağ ayrıca Türkiye ile arasında da Serbest Ticaret Anlaşması imzalamıştır.