TİVAT, KAVAC VE TİVAT TEPELERİ

Tivat bir zamanlar Karadağ’ın çirkin ördek yavrusu idi. Düşük maliyetli konutlardan ibaretti ve bir hava alanı yoktu. Ancak artık o da var. Porto Montenegroya ulaşımın Tivat vasıtasıyla sağlanabilmesi ile değerlenmeye başladı. Ancak halen bir mimari tarza sahip değil. Makul bedelli apartman daireleri, resoranlar, butik mağazalar bulmak mümkün. Çekiciliği artmaya devam eden eski liman kentinde 50.000 Euro seviyesine daire bulmak mümkün, ancak yine de bu fiyata bulacağınız daire için büyük beklentileriniz olmasın.

Tivat Tepeleri ve Kavac, yakın gelecek için şimdiden izlemeye değer yerler. Tivat ile Tivat havalimanı arasındaki alçak tepelerde, muhteşem Boka Körfezi manzaralarına sahip, güney ve güneybatı cepheli evler ilgi görmektedir. Konutlar yüksekte kaldığı için, net manzaralara sahiptirler. Bölge daha çok bir idari bölge ve eğlenceli ve geleneksel etkinlikler sunmamaktadır. En yakın dükkan ve tesisler, Tivat-Budva ana yolunda bulunabileceği için arabanız olması şarttır. Tivat Tepelerinde aklınızı alacak daireler, sadece 275.000 Euro seviyelerinden sunulmaktadır.

TİVAT’A DEĞER KATACAK PROJELER

Adriatic-Ionian Otoyolu : Kıyı otoyol projesi bölge içinde ve bölge ile AB arasındaki bağlantıyı geliştirmeyi amaçlamaktadır. SEE bölgesi ve Balkanlar için stratejik bir projedir. Projenin tamamlanması Orta Avrupa ve Kuzey İtalya ile oniki yarımadasını bağlarken, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Yunanistan kapsayacak yüksek kapasiteli ve yüksek kaliteli koridor oluşmasını sağlayacaktır.

Bu otoyol aynı zamanda Karadağ’ın üst kategori yol ağlarına bağlanmasını ve bu sayede merkezi, bölgesel ve mevcut yollarıda kapsayacak şekilde modern bir taşımacılık sisteminin oluşmasına olanak sağlayacaktır. Sahil otoyolu Hırvatistan sınırına yakın Herceg Novi’den başlayacak olup, Kotor Körfezi üzerinden, Tivat, Budva, Bar ve Ulcinj’den Arnavutluk sınırındaki Sukobin’e olan yolu 110 km kısaltacaktır.

Proje tasarım maliyetinin yaklaşık €44 milyon’u bulmasıyla, toplam proje bedelinin €950 milyon’u bulması beklenmektedir.

TİVAT ŞEHRİNDEKİ YATIRIM TEŞVİKLERİ

Tivat Belediyesi, dört ya da daha fazla yıldızlı otel yatırımcılarının tamamı ve  üretim kapasitelerinde artırım yapan yatırımcılar için,  kamu hizmetlerine yönelik %80 oranında indirim avantajı sağladı.

İnşaat altyapısı için alınacak ücretler hususunda karar, aşağıdakiler gibi teşvikler oluşturmuştur:

–       Apartlar ve apart oteller için kullanım ücretinin %70 ‘inden feragat edilmesi ,

–       Üretim, işleme ve depolama için öngörülen tesisler için şebeke ücretlerinden % 100 oranında feragat edilmesi;

–       Taksitli kullanım ücretlerinin ödenmesi;

–       İlk yapılan evler için ücretler% 70 oranında azaltılmıştır;

–       Su  ısıtma, alan ısıtma ve soğutma için güneş enerjisi sistemlerini kullanan tesisler inşa eden yatırımcılar için güneş kollektörleri veya panelleri ile hizmet altyapısının sağlanmasına yönelik ücret 200 € / m2

–       Yerin altında ve üstünde garajların yapımında alt yapısı için  ödenecek ücret % 50 oranında azaltılmaktadır.

Ayrıca,  2011 yılında Tivat Belediyesi tarafından ticari bir banka ve girişimcilere ve küçük ve orta ölçekli işletmelere borç vermek  için  Mikro Kredi Fonu, Yatırım ve Geliştirme Fonu ile birlikte şu anda mevcut olanlardan  elverişli koşullar altında kurulmuştur. ( faiz oranı, teminat, ödemesiz dönem).