Budva


Budva, Karadağ’ın büyük kentlerindendir. İki kısımdan oluşmaktadır; modern şehir ve eski şehir (old town).

Modern turistik bölgeleri ve apartman blokları Ruslar arasında popülerdir. Şaşırtıcı, modern şeyleri seviyorsanız, Dukley Developments Projelerine bir göz atmanızı öneririz. Ayrıca sayısız küçük projeler yer almaktadır. Bu da satınalma kararı aşamasında alternatiflerinizi artırmaktadır.. Modern şehre bakan Top Hill gece kulübünün lazer ışıkları, gençler için büyük bir cazibe kaynağıdır. Gayrimenkul fiyatları 100.000 Euro’dan başlayıp, Dukley Penthouse’larda 4 Milyon Euro seviyelerine ulaşmaktadır.

Alternatif olarak, Casper Bar da dahil olmak üzere yerel halkın ve yabancıların sevdiği çok güzel barların bulunduğu son derece şirin bir Eski Şehir’i vardır. Dar sokakları cezbedicidir. Eski daireler 150.000 Euro’dan satın alınabilmektedir, ancak mimari sorunlardan ötürü çok kolay olmayabilmektedir.

BUDVA’YA DEĞER KATACAK PROJELER

Adriatic-Ionian Otoyolu : Kıyı otoyol projesi bölge içinde ve bölge ile AB arasındaki bağlantıyı geliştirmeyi amaçlamaktadır. SEE bölgesi ve Balkanlar için stratejik bir projedir. Projenin tamamlanması Orta Avrupa ve Kuzey İtalya ile oniki yarımadasını bağlarken, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Yunanistan kapsayacak yüksek kapasiteli ve yüksek kaliteli koridor oluşmasını sağlayacaktır.

Bu otoyol aynı zamanda Karadağ’ın üst kategori yol ağlarına bağlanmasını ve bu sayede merkezi, bölgesel ve mevcut yollarıda kapsayacak şekilde modern bir taşımacılık sisteminin oluşmasına olanak sağlayacaktır. Sahil otoyolu Hırvatistan sınırına yakın Herceg Novi’den başlayacak olup, Kotor Körfezi üzerinden, Tivat, Budva, Bar ve Ulcinj’den Arnavutluk sınırındaki Sukobin’e olan yolu 110 km kısaltacaktır.

Proje tasarım maliyetinin yaklaşık €44 milyon’u bulmasıyla, toplam proje bedelinin €950 milyon’u bulması beklenmektedir.

DOMXXI : Budva’da yeralan bir diğer proje olup, Budva Old Town’ın yanı başındadır ve lüks yerleşimlerden oluşmaktadır.

BUDVA ŞEHRİNİN YATIRIM TEŞVİKLERİ

– Budva Belediyesi, emlak vergisine iki taksit yapıyor ve 4 ve 5 yıldızlı otellerin inşaatına ödenecek belediye harçlarında indirime olanak sağlıyor.

– Budva Belediyesi’nin Yerel Meclisinin kararına istinaden 4 ve 5 yıldızlı otellerin geliştirilmesi durumunda, özel birinci bölgede inşaat altyapısı için ücrette % 75 indirim yapılabilir. Bu bilgilere dayanarak, 4 ve 5 yıldızlı otellerin altyapıları için ücret 32 € / m2’dir.