KOTOR

UNESCO tarafından dünya mirası olarak gösterilen Kotor, 12. yüzyıl Venedik Mimarisi ile gerçekten nefes kesicidir. Kotor ziyaretçilerini daima büyülenmiştir. Avrupa’nın en güzel dağ manzaralının eteğinde, fiyordun ucunda, Kotor Koyunun en iç kısmında gizlidir. Hayat ve hareket dolu ve yıl boyunca açık olan Kotor bölgenin idari başkentidir. Ayrıca eski sokaklarında yankılanan bir gece hayatı vardır.

Kotor, parlak bir yaz gününde, her ziyaretçinin bir parçasına sahip olmak isteyeceği bir bölge olup, oluşan gayrimenkul taleplerini çoğunlula karşılayabilmektedir. Kapısından dışarı adım attığınız anda gerçek bir şehir deneyimi yaşayabileceğiniz, muazzam otantik kasaba evleri ve daireler bulabilirsiniz. Bir yandan güneş ışığına aldanırken, diğer taraftan Avrupa çağında yağış alma rekorlarına sahip olduğunu ve kimi zaman, çok kuvvetli duşlara maruz kalabileceğinizi de bilmenizde fayda vardır. Harika gece hayatı bir anlamda gürültü anlamına gelmektedir ancak diğer yandan Cruise gemilerinin en önemli duraklarından biri olduğunu ve sezonda, şehrinizi her bir gün 5.000 Cruise yolcusu ile paylaşacağınızı unutmamayınız.

Kotor size hitap ediyorsa, emlak arayışınızda şehrin eteklerinde batıya cepheli konutları seçmenizde fayda vardır. Satınalma sırasında, herhangi bir ödeme yapmadan önce muhakkak, noter ve avukatınız ile birlikte, tapuyu kontrol edip, sorunsuz olduğundan emin olmak gerekir. Bölgede daireler 100.000 Euro seviyelerinden başlamaktadır.

KOTOR’A DEĞER KATACAK PROJELER

Adriatic-Ionian Otoyolu : Kıyı otoyol projesi bölge içinde ve bölge ile AB arasındaki bağlantıyı geliştirmeyi amaçlamaktadır. SEE bölgesi ve Balkanlar için stratejik bir projedir. Projenin tamamlanması Orta Avrupa ve Kuzey İtalya ile oniki yarımadasını bağlarken, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Yunanistan kapsayacak yüksek kapasiteli ve yüksek kaliteli koridor oluşmasını sağlayacaktır.

Bu otoyol aynı zamanda Karadağ’ın üst kategori yol ağlarına bağlanmasını ve bu sayede merkezi, bölgesel ve mevcut yollarıda kapsayacak şekilde modern bir taşımacılık sisteminin oluşmasına olanak sağlayacaktır. Sahil otoyolu Hırvatistan sınırına yakın Herceg Novi’den başlayacak olup, Kotor Körfezi üzerinden, Tivat, Budva, Bar ve Ulcinj’den Arnavutluk sınırındaki Sukobin’e olan yolu 110 km kısaltacaktır.

Proje tasarım maliyetinin yaklaşık €44 milyon’u bulmasıyla, toplam proje bedelinin €950 milyon’u bulması beklenmektedir.

KOTOR ŞEHRİNDEKİ YATIRIM TEŞVİKLERİ

Karadağ Hükümeti doğrudan yabancı yatırımlara büyük önem vermekte olup bu amaçla yabancı yatırımcıların haklarını koruyan çok sayıda yasa ve yönetmeliği kabul etmiştir.

Bu bağlamda, Yabancı Yatırımlar Kanunundan (2011’den itibaren) ve Doğrudan Yatırım Teşvikleri Kararnamesinden (80/15 sayılı Karadağ Resmi Gazetesi) bahsetmek gereklidir. İlgili diğer  belgeler arasında Karadağ Kalkınma Yolları (2015 – 2018) ve Karadağ Ekonomik Reform Programı (2015) yer alır.

– Karadağ’da İmalat Sanayiinin Gelişimi Stratejisi (2014-2018). Yatırımları destekleyecek temel kurumlar Yabancı Yatırımcılar Konseyi, Ekonomi Bakanlığı ve Yabancı Yatırımlar Ajansı’dır.

% 9 kurumlar vergisi, bölgedeki en düşük vergidir.

Yabancı Yatırım Ajansı ve Kotor Belediyesi, yatırımcıları yatırımlarını kolaylaştırmak için gerekli tüm gözetimi sağlar. Yatırımcıların ve  Kotor belediyesinin fayda sağlaması anlamında planlama belgelerinin geliştirilme veya değiştirilme sürecinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi , en az 10 hektar toprağa sahip olan yatırımcılara sunulan bir başka olanaktır.