Karadağ’ın Avrupa Birliği üyeliği yaklaştıkça, ülke çapındaki gayrimenkullerin değer artışı da hızlandı. Bu güzel coğrafyada mülk sahibi olmak isteyen yabancılar fırsatı kaçırmamak için yoğun şekilde alım yapıyor. Sizler de halen ucuz, hatta yer yer “kelepir” fırsalarından yararlanmaya karar verirseniz, sahip olmayı planladığınız tapuda birkaç detaya dikkat etmeniz gerekiyor.

İşlemler aslında çok basit ve kısa olmasına rağmen, belgeler görülüp kontrol edilmeden yapılan işlemler sorun olabilmektedir. Basit bir ihmal hem süreci çok uzatmakta, hem de maliyeti ciddi oranda artırabilmektedir. Gereksiz maliyet ve risklerden kaçınmak için gayrimenkul alımı konusunda mutlaka danışman desteği almanızı öneririz. Özellikle çok uygun fiyatlı görünen emlaklarda karar öncesi mutlaka belgeleri görüp, gerekiyorsa tercümesini isteyiniz.

Gayrimenkul Üzerinde Takyidat Olup Olmadığına Bakın

Karadağ’daki gayrimenkuller üzerinde tıpkı bizde de olduğu gibi değişik sebeplerden kaynaklanan takyidatlar olabiliyor. Kredi ya da başka borçlardan kaynaklanan ipotek, henüz sonuçlanmamış davalar sebebiyle konan tedbir gibi gayrimenkulün alım satımına etki edecek takyidatlar tapunun üzerinde şerh konarak belirtiliyor. Aşağıdaki tapu örneklerinden ilkinde hiçbir takyidat yok. İkincide ise alt taraftaki çizelgede tapuya konan şerhleri görebilirsiniz.

Arsa Alırken İmar İzni Olup Olmadığını Kontrol Edin

Arsa alacaksanız bir tapu örneği edinip, imar izni olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Henüz izni yoksa daha sonra alınamayacağı anlamına gelmiyor. Fakat izni alacağınız zaman hiç de düşük sayılamayacak harç bedelleri ödemeniz gerekecek.

İmar izni alınmışsa ne tür bir yapı için, kaç m2 alan üzerine, toplam kaç m2 kullanım alanlı inşa edebileceğiniz ve yapının diğer özellikleri tapuda detaylı olarak belirtilir. Yatırım yapacağınız arsa üzerine bir villa inşa etmeyi planlıyorsanız, gerekli iznin mevcut olduğunu tapu senedinden teyit edebilirsiniz.

İşlem Masrafları ve Vergilerden Haberdar Olun !

Yatırım maliyetiniz sadece emlak bedelinden ibaret olmayacak. Alım – satım vergisi, yıllık emlak vergisi, noter, tercüman masraflarını da bilmeniz hem yatırımınızın gerçek maliyetini ortaya çıkarır, hem de bir aracı ile çalışıyorsanız masrafların şişirilmesi gibi artniyetliliklere şans vermemiş olursunuz.

– Şahıslar için emlak alım – satım vergisi %3’dür.

– Şirketler için ise emlak alım – satım vergisi %3 + % 21 PDV’dir (PDV bizdeki KDV’ye karşılık gelmektedir).

– Karadağ’da tüm masraflar alıcı tarafından ödeniyor. Satıcı masraflara karışmıyor.

– Yıllık emlak vergisi belediyeden belediyeye değişmektedir. Yıllık 60 Euro’dan başlayıp 200 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

– Tüm işlemler noter üzerinden yapılır. Süreç söyle işler:

Notere başvuru yapılır.

Noter mülkle ilgili gerekli kurumlara yazı gönderir.

%3 oranındaki vergi tahakkuk ettirilerek alıcıdan tahsil edilir.

Tapu devir sözleşmesi imzalanır (Satış bedelinin ne zaman satıcının hesabına yatacağı sözleşmede belirtilir).

Tutarın satıcı hesabına geçmesini müteakip tapu hazırlanıp alıcıya teslim edilir.

– Karadağ Noter Ücretleri :

0 – 5.000 € arası : 70 €

5.000 – 20.000 € arası : 120 €

20.000 – 40.000 € arası : 170 €

40.000 – 60.000 € arası : 250 €

60.000 – 80.000 € arası : 300 €

80.000 – 120.000 € arası : 350 €

120.000 € üzeri : 350 € üzerine her 15.000 € için 10 € ekleniyor. Noter ücretinde üst sınır 5.000 €.

– Banka havalelerine şahıslardan %0,5, şirket hesaplarından %0,1 havale komisyonu alınıyor.

– Karadağ’da kuracağınız şirket üzerine kredi almanız mümkün. Bunun için firmanın 1 yılı doldurup bilanço verebilecek hale gelmesi ve kar etmiş olması gerekiyor.