Yatırımcılar, Karadağ’ın iyice ısınmış piyasasına yatırım yapmayı düşünmezlerse büyük bir fırsatı kaçırabilirler. Ülke, yatırım konusunda dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinin başlarındadır. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde bazı bölgelerinde emlak fiyatları üçe katlandı. Buna karşın büyüme için hala çok yer bulunmaktadır. Ayrıca henüz fiyatları halen ucuz olan birçok bölgesi bu şekilde bir artış için gün saymaktadır. Gayrimenkul alanındaki bu muhteşem ilerleme, 2006 yılında başladı.
Yabancı yatırımın yoğun akışı, Karadağ’ın gelişmekte olan pazarında başta biraz kaosa sebep olsa da sonrasında mükemmel iş fırsatları olarak istikrarlı hale geldi.

Özellikle mülk fiyatlarında son derece makul bedellerle muhteşem kazançlar elde etmek için eşsiz fırsatlara yol açan büyük ortamlar oluştu. Bu, iç pazarın satış yapma konusunda istekli fakat bir o kadar da hazırlıksız ve tecrübesiz olmasının sonucuydu. Tecrübe eksikliği, en erken yatırımcıların bazı inanılmaz fırsatlarla kazançlarını ve yatırımlarını büyütmelerine yol açtı.

Karadağ’da emlak piyasası daha sofistike hale geldikçe, birçok yabancı firma ülkede yatırımlar yapmaya başladı. Bu firmalar başlangıçta çoğunlukla Rus ve İngiliz firmalarıydı. Gayrimenkul fiyatlarının seviyesi yabancı yatırımcılar için Karadağ bölgesini daima cazip kıldı.

Piyasadaki başlıca yabancı alıcılar İrlandalı, Rus ve İngilizlerdi. Bu yatırımcılar son zamanlarda Fransa ve Almanya’yı kapsayacak şekilde genişledi. Artık Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Asya ve Kuzey Amerika’dan gelen yatırımcılar Karadağ’daki emlak fırsatlarından haberdarlar ve ciddi alımlar yapmaya başladılar.

Yabancı yatırımcıların bir kısmı sadece sahil beldelerinde bir tatil evi arıyorken diğerleri turizm pazarında iyi geri dönüşler alıp büyük kazançlar sağlamak için uygun yerler araştırıyorlar. Tatil için gelenlerin. uzun süreli konaklama için oluşturduğu talep bu iki yatırımcı tipi için de yatırımı güvenli bulmalarını sağlamaktadır.

Son dönemlerin fenomeni olarak, dünyanın belirli bölgelerinden alıcıların belirli yerlerden alım yaparak kümelendiğini görmekteyiz. Örneğin, Rus alıcılar ağırlıklı olarak alımlarını Budva ve Sveti Stefan’ın çevresindeki bölgeden yapmaktalar. Gelecek yıllarda Karadağ’da, özellikle de sahil boyunca bir çok alanda etnik topluluklar olacağını hayal etmek zor değil.

Potansiyel bir yatırımcı neden Karadağ’ı seçmeli?

Ülke, mükemmel bir coğrafi konuma sahiptir. Büyük Avrupa ülkeleri düşündüğünüzden daha yakın. Adriyatik Denizi’nde yer alan ülke, İtalya’nın Amalfi bölgesinin karşı kıyısındadır.
Karadağ kıyı bölgesi, tüm Avrupa’nın en güzel ve en iyi korunmuş doğa harikalarından biridir. Bu küçük ülke izole olarak korunmuş ve bir zamanlar Yugoslavya’da yer alsa da, hızla modernleşmektedir. Karadağ, önümüzdeki bir kaç yıl içinde ekonomisini Avrupa Birliği ile bütünleştirmeye çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Zaten ülke, ulusal para birimi olarak zaten Euro’yu kullanmaktadır. Özellikle Avrupalı turistler için yakın mesafeden ötürü bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Ülke, çok çeşitli arazi biçimleri içermektedir. ve tüm Avrupa’daki boyutu itibariyle en yüksek biyoçeşitlilik konsantrasyonuna sahiptir.

Turizm, Karadağ’daki ekonominin bel kemiği olarak kabul edilmeltedir. Gelecekteki büyüme, Avrupa ve diğer yerlerden gelen gezginlere bağımlı olmaya devam edecektir. Ülkenin altyapı alanındaki devlet harcamaları turizm endüstrisine odaklanmaya devam etmektedir.
Yabancı yatırımlar her yıl Karadağ’da neredeyse iki katına çıkmaktadır. Bunların çok büyük kısmı gayrimenkul ve turizm pazarlarında yoğunlaşmıştır.

Ülke birçok muhteşem ulusal parklar, temiz su ile kumlu plajları, bazı mükemmel kayak merkezleri ile büyük dağlar ve çoğunlukla bozulmamış kalan manzarlara sahiptir. İklim yıl boyunca nispeten yumuşaktır.

Yabancı yatırımcılar tarafından mülk alımında sürekli ilgi olduğunu fark eden ülke, süreci çok daha kolay hale getirdi. Gayrimenkul yatırımları için genel ortam, birçok nedenden dolayı oldukça olumludur. Mülkiyet hakları geçerlidir ve suç oranları Avrupada en düşük seviyededir. Ülkenin 700 binden az bir nüfusu bulunmaktadır. Karadağ’ın toplam yüz ölçümü 13.812 km2’dir. Bu, ülkenin tüm Avrupa’da en düşük nüfus yoğunluğuna sahip olduğu anlamına gelmektedir. Küçük bir iç pazar, bazı işletmeler için bir dezavantaj olsa da, emlak sektöründe büyük bir avantajdır.

Potansiyel bir yatırımcı bir mülk için nereye bakmalı? Karlı bir yatırım yapmak isteyen kişi kıyı bölgesini veya dağlık iç mekanı düşünmelidir. Kıyı bölgesi, mülk yatırımı için iki bölge olarak değerlendirilmelidir. Bunlardan biri Kotor Körfezi diğeri Budva’dan Ulcinj’e kadar açık sahil bölgesi olacaktı.

Kotor Körfezi’nin kalbi Kotor kasabasıdır. Karadağ’ı ziyaret ettiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu bölgede oturmuş bir emlak piyasası vardır. Ancak Perast, Prcanj, Morinj ve diğerleri gibi daha küçük bçlgelere de benzer bir ilgi bulunmaktadır. Kotor Körfezi’nin avantajı, merkezi şehri dışında kendine özgü bir turizm bölgesi olmamasıdır. Kumlu plajları ve büyük otelleri yoktur. Yıl boyunca bölgenin doğal manzarasının ve huzurun tadını çıkarmak mümkün olabilmektedir.

Kotor Körfezi yılın büyük kısmında sessiz ve sakindir. Asırlardır orada bulunan eski balıkçı köyleri vardır.  Pek çok eski taş evler satılmaktadır ve alınmaktadır. Potansiyel gayrimenkul yatırımcılarına uygun çeşitli farklı stil ve boyutlarda mülkler bulmak mümkündür. Bu binalardan bazıları sahil şeridi boyunca inşa edilmiş olup diğerleri daha iç kısımlarda yer almaktadır. Açık deniz manzarası olmamasına rağmen, Körfez ve iki yakasının manzarası kesinlikle çok etkileyicidir.

Tüm Kotor Körfezi bölgesi güneyde Tivat kasabasında başlar ve kuzeydeki Herceg Novi ile biter. Bu kasaba Hırvatistan sınırına yakın yer almaktadır.

Daha fazla turizmi olan bir bölgeye yatırım yapmayı tercih ederseniz, kıyı bölgesi için güneye doğru bir seçim yapmanız gerekecektir. Budva, Petrovac ve Sveti Stefan gayrimenkul yatırımında talep patlaması yaşanmakta olan yerlerdir. Bu bölgeler, çakıllı plajlar ve Adriyatik Denizi’nin muhteşem manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır.

Budva bölgesi, Karadağ’daki turizm için geleneksel bir alandır. Gayrimenkulde büyük yabancı yatırımların başladığı yerdir. Pek çok kişi, satın aldığı mülkü kiraya vererek değerlendirmeyi tercih etmektedir. Büyük yatırımcılar ise sonrasında site inşa edip kazancını maksimize etmek  niyetiyle arazi satın almayı tercih etmektedir.

Yukarıda belirtilen olası yatırımlar için diğer alan, ülkenin dağlık iç ve kırsal kısımlarıdır. Olası yatırımlar için göz önünde bulundurulması gereken en güzel bölgelerden biri, Skadar Gölü çevresidir. Karadağ ve Arnavutluk arasındaki sınır bölgesindedir. Göl cephesinde satılık birkaç eski taş ev bulunmaktadır.

Diğer bir ilgi alanı ise Zabljak kasabasının etrafındaki bölgedir. Son zamanlarda turistler arasında çok popüler oldu. Daha az gelişmiş bölgeler arasında Durmi Dağı, Piva Gölü, Kolasin, Lovcen ve diğer birçok yer bulunmaktadır.

Şu anda, yabancı özel ve tüzel kişiler ticari amaçlı olarak arazi satın alabilmektedir. Bir yatırımcı bir mülk üzerinde karar verdiğinde, her iki tarafın veya temsilcilerinin arasında bir satın alma sözleşmesi imzalanır. Tüm imzalar daha sonra Karadağ’da mahkemede doğrulanır. Yasal sahiplik oluştuğunda, Yerel Konsey Ofislerindeki ilgili departman, satın alınan mülkün değerini belirler. Yeni sahibi, daha sonra, toplam tahmini değerin % 3’ünü mülkiyet devir vergisi olarak ödemek zorundadır. Vergi ödenir, sözleşme damgalanır. Daha sonra mülkün yerel Mülkiyet Siciline kayıt  işlemi yapılır.

Bir mülkün satın alınması ve satılmasıyla ilgili işlem maliyetleri genellikle mülk değerinin % 6.02 ila % 9.75’idir. Alıcı, yaklaşık% 3’lük emlak devir vergisini öder. Emlakçı için komisyon ortalama % 3 ile% 6 arasındadır.

Edinilen mal üzerinde yeni binalar inşa ederseniz, alınan vergi çok daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. % 3 işlem maliyeti yerine % 17 KDV (Katma Değer Vergisi) ödenir. Bu nedenle, şu anda (mülkiyet yasası değişene kadar), zaten inşaatı tamamlanmış olan mülkleri satın almak daha anlamlıdır.

Ek ücretler sadece kayıt ve noter ücretleridir. Noter ücretleri mülkiyet değerinin% 0,01’i civarındadır. Geleneksel iş uygulaması olan bir avukat ile sözleşmeniz olması durumunda yasal ücretler, işlem başına 100 ila 300 Avro (136 $ ila 408 USD ABD Doları) arasında değişir.

Karadağ emlak piyasası önümüzdeki on yılda mükemmel bir büyüme potansiyeline sahiptir. Diğer yasal reformlar ve mülkiyet ve iş yatırım prosedürlerindeki değişiklikler bu fırsatları daha da artıracaktır.