Karadağ denildiği zaman aklımıza deniz, kum ve güneş geliyor. Dolayısıyla da sahil kentleri Budva, Kotor ve Tivat ilk başta gidilecek şehirler olarak göze çarpıyor. Bu şehirlerdeki plajlar gerçekten çok çekici hatta plajları Karadağ’ın Mutlaka Gidilmesi Gereken 15 Muhteşem Plajı yazımızda sizlere biraz olsun tanıtmaya çalışmıştık.

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica ise uçak ile geldiğimiz şehir olarak bilinmekte. Genelde Podgorica’da hiç kalmadan, havaalanından hemen sahil şehirlerine doğru yolculuk başlar. Bu da gayet normal bir durum. Ancak biraz da Podgorica’da gezelim burası nasıl bir yermiş diye merak edenlerdenseniz o zaman sizlere biraz yardımcı olmaya çalışalım.

Podgorica, Karadağ’ın en kalabalık şehri. Ülkenin başkenti yılın tamamında canlı bir şehir olduğu için ülke halkı ve Karadağ’a yerleşen yabancılar genelde Podgorica’da yaşamayı tercih ediyorlar. Sahil şehirlerine sadece 1 saat uzaklıkta bulunan şehir aynı zamanda kuzeyde bulunan kayak merkezlerine de yaklaşık 1 buçuk saat uzaklıkta bulunmakta. Yani kasım ayında bir gün denize girip ertesi gün dağlarda kayak yapmaya gidebilirsiniz.

Podgorica’yı biraz gezip görmek istiyorsanız sizlere tavsiye edeceğimiz 11 yer bulunmakta…

1- Niagara

Podgorica’dan kısa bir sürüş mesafesinde olan Cijevna Nehri üzerindeki Niagara şelalesi muhteşem manzarası ile görülmesi gereken yerlerin başında gelmekte.

2- Katedral

Podgorica şehir merkezinde bulunan bir Sırp Ortodoks katedrali olan kilisenin adı “The Cathedral of the Resurrection of Christ” olarak geçmekte. 1993 yılında başlayan katedralin yapımı 10 yıl sürmüş. İçerisinde büyüleyici bir ortam sizleri bekliyor.

3- Adventure Park

Macera Parkı, tüm aile için kursların bulunduğu Gorica Orman Parkı’ndaki eğlenceli bir doğal pak. Burada üç çocuk kursu ve iki yetişkin kursu bulunmakta. Her bir kursu tamamlamak için 10-15 engeli aşmanız gerekiyor.

4- King’s Park

2013 yılında yenilenen bu yeşil nehir kenarı parkı, Podgorica’nın en güzel parklarından biridir ve harika bir çocuk oyun alanına sahip.

5- Ribnica Köprüsü

Podgorica’daki en tarihi yerlerden biridir. İnsanlar 5. yüzyıldan beri bu bölgede yaşamaya başlamış, yavaş yavaş bir yerleşim ve ardından bir kasaba haline gelmiştir. Köprü aslen Romalılar tarafından yaptırılmış ve daha sonra Osmanlı yönetimi altında yenilenmiştir, bu yüzden Adzi-Paşa Köprüsü olarak da bilinmektedir.

6- Çağdaş Sanat Merkezi

Podgorica’nın Çağdaş Sanat Merkezi, Krusevac’taki eski kışlık Nikola Petrovic sarayında yer almaktadır. Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Afrika ve yerel sanatçılardan düzenli ve kalıcı sergiler görülmeğe değer.

7- Millenium Köprüsü

Şehirde yeni sayılabilecek bir yapı olan bu sade beyaz modern mimari, günümüzde Podgorica’nın en dikkat çekici yerlerinden biri olarak duruyor. Millennium Köprüsü, Moraca nehri üzerinde ve 173 metre uzunluğundadır.

8- Pod Volat

Podgorica’ya geldik, gezdik gördük ama karnımız acıktı, nerede yemek yemeliyiz diyorsanız, sorunuzun cevabı kesinlikle Pod Volat. Restoranın menüsünde Türkçe açıklamalar da bulunmakta.

9- Saat Kulesi

Pod Volat’ın hemen yanında bulunan saat kulesi, yemek yedikten sonra hızlıca gezilebilecek bir yapı. Saat kulesi, 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılmayan ve Podgorica’da kalan Türk yapılarından bir tanesi.

10- Bokeška Sokağı

Şehrin en işlek caddesi Bokeška Sokağı geceleri dışarı çıkmak için en çok tercih edilen bölgelerin başında gelmekte. Burada bir çok bar, restoran ve cafe bulunuyor.

11- Karadağ Hayvan Barınağı

Bir hayvanat bahçesinden çok daha fazlası olan Karadağ hayvan barınağı (Prihvatiliste i Oporovak Zivotinje Crne Gore), çocuklar ve hayvan severler için Dünya’daki cennet diyebiliriz.