Karadağ‘da yatırım yapmak, yaşamak veya turistik olarak gezmek isteyenlerdenseniz ülkenin tarihi ve Budva, Kotor, Tivat ve Podgorica gibi turistik bölgelerinin iklimi ve arazi yapısı hakkında da bilgi sahibi olmakta yarar var.

Karadağ İklimi

Karadağ’ın Adriyatik sahili boyunca uzanan güney bölgelerinde Akdeniz iklimi görülmektedir, yazlar kurak ve kışlar ılık geçer. Orta ve kuzey bölgeler, sıcaklığın yükseklikte çok değiştiği kara iklimi vardır. Orta bölgelerde, denize yakın olan Podgorica, ortalama sıcaklık 35-40 ° C ile Karadağ’da en sıcak Temmuz sıcaklığına ortalamasına sahip olduğu bilinmektedir.

Cetinje, 670m daha yüksekte bir şehir olarak ortalama 5 ° C daha düşük bir sıcaklığa sahiptir. Bu şehirdeki Ocak sıcaklıkları, güney sahilindeki Bar’dan 8 ° C ile kuzey bölgedeki şehirlerden -3 ° C arasında değişmektedir.

Karadağ’ın dağlık bölgeleri, Avrupa’nın en fazla yağış alan bölgeleri olarak bilinmektedir. Kuzey dağlarında ilkbahar boyunca kar bulunmaktadır. Ülkenin göllerinde yüzme sporu yapılabildiğinden, ilkbahar aylarında bir gün içerisinde hem dağda kayak yapıp hem de göllerde yüzmek mümkündür. Plav şehrinde bulunan tepeler ve Plav Gölü buna güzel bir örnektir.

Budva, Kotor, Bar, Ulcinj ve Herceg Novi tüm yaz boyunca turizmin canlı olduğu kentlerdir. Yazın sahil boyunca sıcaklık 35 ° C civarında ölçülmektedir. Kışın ise sıcaklık 0 ° C altına pek düşmemektedir.

Karadağ’ın Arazi Yapısı

Karadağ arazisi, yüksek dağlardan batı Balkan Yarımadası’nın Karst kesimi boyunca, sadece bir ila dört mil genişliğinde olan dar bir ova görünümündedir. Bu ova yapısı, Lovcen Dağı ve diğer alanların aniden Kotor Körfezi girişine indiği bölgede tamamen kaybolmaktadır. Denizin kara ile buluştuğu noktada bulunan bölgeler muhteşem manzaralar oluşturmaktadır. Sahil kesimi bu açıdan yatırım için oldukça karlı araziler barındırmaktadır.

Karadağ’ın Karst’ın kesiti genellikle deniz seviyesinden 1.000 m’nin altında, ancak bazı bölgeler 1800 m’ye kadar yükselmektedir. En alçak kesim ise 460 m yükseklikte akan Zeta Nehri’nin vadisidir.

Karadağ’ın yüksek dağları, Avrupa’nın en sağlam bölgelerinden bazılarını içermektedir. Ortalama yükseklikler 2.100 m’nin üzerine çıkabilmektedir. Ülkenin isminden de anlaşılacağı gibi genel olarak dağlık olan bölgelere sahiptir. Dağlık bölgeler arasında bulunan Moraca nehri inanılmaz manzaralar barındırmaktadır.