Karadağ‘ın doğal güzellikleri, turistlik kentleri dünyaca ünlü, evet bunda hepimiz hemfikiriz. “Fakat teknolojik açıdan Karadağ ne alemde?” diye soralım bir de. Karadağ’a teknolojik açıdan bakıldığında dünyanın geneli ve ülkemizden bir hayli geride olduğunu belirtmemiz yanlış olmaz.

Ülkemizde bulunan ve hemen hemen her gün kullandığımız YemekSepeti, Sahibinden veya Onedio gibi sitelerin bazı benzerleri olsa da kesinlikle çok daha geliştirilmeleri gerekmekte. Elbette gerçekten başarılı ve işini ciddiyetle yapan siteler de bulunmakta. Karadağ‘da yaşamayı düşünüyorsak, tatil düşüncemiz varsa veya yaşıyorsak bu web siteleri günlük hayatımızı çok daha kolaylaştırabilir.

Görsel olarak Karadağ’ı hem Karadağ’ın En Güzel 25 Fotoğrafı hem de Karadağ’da Muhteşem Bir Görsel Gezi yazılarımızda görmüştük. Şimdi de biraz internet sitelerine bakalım…

1- BusTicket4.me – Online Otobüs Bileti

Karadağ içerisinde, çevredeki ülkelere ve hatta Türkiye’ye otobüs bileti bulabileceğimiz son derece başarılı bir ulaşım sitesi BusTicket4.me. Sitenin Türkçe desteği bulunmaması tek eksi noktası olarak görünüyor. Toplam sekiz dilde destek veren sitede İngilizce, Almanca, İtalya seçenekleri bulunuyor.

BusTicket4.me sitesinde sadece otobüs bileti bulunmuyor, site aracılığı ile bir otobüs de kiralayabiliyoruz. Türkiye’de bulunan otobüs istikametleri ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Dalaman olarak görünmekte.

2- CDM – Haber Portalı

Karadağ’ın en büyük haber portallarından biri olan CDM‘i seçmemizin nedeni İngilizce desteği olması. Sitedeki haberlerin her biri İngilizce olarak da okunabilmekte.

Karadağ’da bulunan haber sitelerinde ülkemizde de olduğu gibi yabancı dil desteği bulunmuyor ancak CDM bu güzelliği bize sunmakta. Ülkenin gündemini takip etmek için en başarılı sitelerden biri diyebiliriz.

3- KaradagHayat – Haber Portalı

Karadağ ile ilgili Türkçe bir haber portalı arıyorsanız o zaman ilk adresiniz KaradagHayat olmalı. Tamamen Türkçe olan site, bu anlamda bizler için bulunmaz bir nimet gerçekten. Sitede her gün yayınlanan yeni haberler ülke gündeminden haberdar olmamıza yardımcı olmakta ve bu konuda gerçekten başarılı bir haber portalı olarak dikkat çekiyor.

Karadağ hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve ülke gündemini takip etmek istiyorsanız o zaman her sabah KaradagHayat‘ı bir ziyaret edip yeni çıkan haberleri okumanızı tavsiye ederiz.

4- EstateInMontenegro – Emlak İlan Sitesi

Karadağ’da ev, arsa, dükkan veya iş yeri arıyorsanız ilk adresiniz bine yakın ilanı olan ve 2018 yılın girişimci şirketi ödülü sahibi EstateInMontenegro sitesi olacaktır. Site kolay kullanımı ve her gün artan ilan sayısı ile Karadağ’da emlak arıyanlar için oldukça yararlı.

Türkçe, İngilizce ve Karadağca dil desteği olan EstateInMontenegro sitesinde fırsatlar, acil satılıklar ve fiyatı düşen emlak ilanlarını da bulmak mümkün.

5- Donesi – Yemek Siparişi

Bizim YemekSepeti’nin kendi çapında bir versiyonu olan Donesi, Karadağ’ın yanı sıra Sırbistan, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da da hizmet vermekte. Sitenin Türkçe desteği bulunmamakta ancak İngilizce versiyonu bulunuyor.

Donesi‘de ülkede bulunan tüm restoran ve kafeler bulunmuyor. Sınırlı sayıda seçimler olsa da Budva, Podgorica gibi popüler yerlerde oldukça fazla sayıda seçenek bulmak mümkün.

6- Patuljak.me – İlan Sitesi

Karadağ’da bir ürün arıyorsanız o zaman Patuljak.me sitesine mutlaka bakmalısınız. Araba, ev, telefon, bilgisayar ve mobilya gibi bir çok kategoriye ayrılmış sitede binlerce ilan bulunmakta.

Bir eşyanızı satmak istediğiniz zaman da Patuljak.me sitesi üzerinden ilan verebilmekteyiz. Sitenin yabancı dil desteği bulunmamakta ancak bu sorunu da Google Translate otomatik çeviri ile siteyi Türkçe’ye çevirerek biraz düzeltebiliriz.

7- Autodiler.me – Araba İlanları Sitesi

Sadece araba alım satım ilanlarının bulunduğu bir site olan Autodiler.me, Karadağ’ın en çok ziyaretçi alan araba ilan sitesi. Arama kriterler fazla olsa da site pek kullanışlı değil ve yabancı dil desteği de bulunmamakta.

Autodiler.me en fazla ilanın bulunan ve Karadağ halkının kullanma alışkanlığı olan amaca yönelik bir araba ilan sitesi olarak tanımlanabilir.

8- Mobilnisvijet.me – Teknoloji İlan Sitesi

Karadağ’da internet üzerinden teknolojik bir ürün arıyorsak o zaman ilk bakacağımız site Mobilnisvijet.me olacaktır. Ülke çapındaki mobil telefon dükkanlarının bir çoğunun üye olduğu sitede her marka ve model cep telefonu ilanı bulunmakta. Bu sitenin de maalesef Türkçe veya diğer yabacı dillere desteği bulunmamakta.

9- Tvojmajstor.me – Usta İlan Sitesi

Sisteme kayıtlı ustaları ile Karadağ genelinde hizmet veren Tvojmajstor.me sitesinde ev, elektronik ve araba ustalarına kolayca erişebilirsiniz. Sistemde bulunan ustalar kategoriler altında listelenmekte ve ihtiyacımız olan ustaya mesaj göndererek iletişime geçebilmekteyiz. Sitenin dil desteği maalesef bulunmamakta.

10- Elektrik ve Su

Eğer Karadağ’da yaşıyorsanız ve faturalarınızı takip etmek istiyorsanız o zaman Ecpg ve Vikpg sitelerini bir kenara not etmekte yarar var.

Ecpg, Karadağ’ın elektrik şirketi ve sitelerinden online olarak fatura bilgilerimizi sorgulayabiliyoruz. Vikpg ise Karadağ’ın su şirketi. Su faturalarımızı Vikpg’den takip edebiliriz.

Karadağ gelişime çok açık bir ülke ve her geçen gün hızla gelişmekte. Ülkede bir çok girişimci yeni işler ve inşaatlar başlatmakta. Bütün bu gelişmeleri göz önüne aldığımızda teknolojik yönden de ileriye doğru bir gelişimin olacağı kesin. Karadağ’ın web siteleri de gün geçtikçe daha da gelişecek ve ülke halkının ihtiyaçlarına daha duyarlı ve verimli hala geleceği ön görülmektedir.