Karadağ’da 2019 yılı itibariyle yürürlüğe giren yeni yasa ile yatırımcılar ülke içinde geliştirme projelerine yatırım yaparak Karadağ pasaportu alabiliyor. Üç yıllık bir dönemi kapsayan Ekonomik Vatandaşlık hakkı, en fazla 2000 yatırımcı ve başvuru ile sınırlı durumda.

Ekonomik Vatandaşlık Şartları

Yapılacak yatırım hakkında genel detaylar ise önceden açıklanmıştı. Bir yatırımcının Karadağ vatandaşlığına kabul edilebilmesi için; geldikleri ülkelerde herhangi bir hüküm giymemiş olması, Başkent Podgorica‘da ya da sahil şehirleri Budva, Kotor, Bar gibi şehirlerde en az 450 bin Euro, kuzey ya da orta bölgelerde en az 250 bin Euro, az gelişmiş bölgelerinde ise 100 bin Euro’yu fonlara yatırması gerekiyor.

Fonların, yatırımın yapılacağı şehirlerin belediyeleri tarafından oluşturulacağı ifade edilirken, yatırım ve projelerin ise bağımsız denetçiler tarafından değerlendirileceği vurgulanıyor.

Kabul Edilen İlk Proje Kolasin’de

Hükümetin resmi twitter hesabından yapılan bir açıklamaya göre Karadağ Hükümeti, Kolasin‘de dört yıldızlı bir otelin inşatını onayladı.

“Hükümet, turizm alanında Kalkınma Projeleri Listesi’ni oluşturdu ve içine Kolasin’de 4 * ile bir otel inşa etme projesini dahil etti. “Ekonomik Vatandaşlık” programından ilk gelişme projesi 11,3 milyon Euro değerinde ve 66 kişiye istihdam içeriyor.”

4 yıldızlı, 93 oda ve 380 yatak kapasiteli olarak planlanan otel, Malezyalı “Oriental Management INC” isimli şirketin projesi.